Chwila dla Debila -issue 1-by Backstreet Girls Overview

Co w Aminecie

by Elessar

Aminet/Game/(Hint|Patch|Data|Misc)/#? - Gamers Paradise!

W gęstwinie plików okupujących Aminet nietrudno jest przeoczyć prawdziwe perełki. Często gracze nie zdają sobie sprawy, jak wiele tracą przeglądając jedynie katalogi Aminet/game/(WB|2Play|Shoot|Board|Demo|Jump|Role|Think).

Starczy spojrzeć do katalogu Game/hint, by przeczytać fajowe podpowiedzi do gier. Oczywiście choć średnia znajomość angielskiego "is recommended". Znaleźć można mapy do gier RPG, mnóstwo tipsów, opisy tzw. buraków, solucje gier przygodowych, spisy gier działających na określonych konfiguracjach Amig. Nie wiesz, na jakiej zasadzie działają kody w Tower Assault - Aminet uczy, radzi, Aminet nigdy cię nie zdradzi. Co jeszcze oprócz "Longplay" da się wpisać w SlamTilcie, jak w Mikrocosm na CD-32 zrobić nieśmiertelność nie tracąc kolorowej grafiki, jak przejść n-ty level w Cannon Fodder, co zrobić z łopatą w Monkey Island, jak w streep pokerach rozbierać paniusie nie wygry- wając? Jeśli masz te kłopoty zostaje ci:
1. Porada innego gracza.
2. Wysłanie do pisma o grach listu błagalnego. Może za dziesięć miesięcy się dowiesz, co dowiedzieć się chciałeś.
3. Przeglądanie czasopism - może ktoś już miał podobny do twojego problem.
4. Odkryć rozwiązanie wysilając mózgownicę lub też przez przypadek.
5. Zaczerpnąć ze skarbca Aminetu.
Najlepsze sposoby to wg. mnie 1, 4 i naturalnie 5. Na jednym Aminecie przeróżnych tipsów jest wystarczająco dużo, by zapełnić w całości ze cztery odpowiedniki rubryki TeTe znanej z Gamblera.
Także lubujący się w mowie niemieckiej, francuskiej, nawet włoskiej znajdą tu coś dla siebie. Może się zdarzyć, że solucja np. (mało znanej) gry firmy Lankhor "Black Sect" będzie w języku... włoskim - warto więc mieć przyjaciela poliglotę.

Teraz Game/patch. Pełno installerów do gier, które ty, dumny posiadacz twar- dego dysku, zmuszony byłeś wgrywać z dyskietek. Mnóstwo "łatek", powodujących, że gry stają się bardziej posłuszne i przyjazne twojemu systemowi. Wszech- obecne edytory plików save. Ulepszenia, owe popularne "upgrady" do wielu gier.

Game/data. Najwięcej tu chyba dodatków do Worms-ów. Są też zestawy kart do Klondike, sample dźwiękowe, zestawy plansz do Megaballa, XTReme Racing i wiele innych. Słowem - jeśli w jakiejś gierce da się dodać nowe levele, dźwięki, grafikę etc. to właśnie w tym katalogu znajdziesz to wszystko.

Jeszcze Game/misc. Taki kogel-mogel. Można znaleźć programiki emulujące klawiaturę na joysticku, fajne gierki (np. RushHour), znów dodatki do Worms. Na Aminecie 14, który akurat mam w czytniku CD jest program służący do składania gier przygodowych. Doopsi się zowie. Kodowanie odpada, zostaje wykonać grafikę, muzykę, napisać scenariusz, poskładać tekst, obmyślić sposób dystrybucji i już możemy zdobyć fortunę (nie na polskim pirackim rynku oczywiście) - jeżeli gierka będzie wystarczająco przyzwoicie zrobiona. Po tej dygresji dla marzycieli, wracając do tematu, w katalogu game/misc znaleźć można też różności a'la program do sprawdzania, czy datafiles do The Killing Grounds są skompreso- wane.

To by było na tyle. Świadomie nie opisałem jeszcze pokrótce game/gag, bo jeden plik (Screenmelt, powodujący roztapianie się ekranu Workbencha) na Aminecie 14 to za mało, by się wypowiadać. Zachęcam do dokładnego, skrupulatnego przeglą- dania zbiorów Aminetu, bo ten zadowoli gusta każdego gracza. Także i ci nie cierpiący oszukiwać i stosować tipsów z przyjemnościa przeczytają sobie porady i wskazówki. Czas kończyć ten chaotycznie (w pośpiechu) pisany artykuł. Bye!

30 marca 1997
Kędzierzyn-Koźle, Elessar


overview Overview overview