Chwila dla Debila -issue 1-by Backstreet Girls Overview

Kącik gracza konesera

by Elessar

W tej rybryce zamieszczać planujemy nie tyle triki do gier ile podpowiedzi typu co się opłaca w danej grze robić, jak wykorzystywać pewne tak szumnie zwane "buraki", jak coś ulepszyć, etc. Zresztą, co będzie to będzie.

Na początek coś dla grających w AGA-ową wersję Civilization. Od starej, z A500 znanej wersji, różni się ona chyba tylko animowanymi rzekami. I wnerwiającym wygaszaniem ekranu, "mrugającym" kursorem. Również nie widać przyspieszenia szybkości działania samej gry kiedy to zakończymy turę i cierpliwie, bądź nie, oczekujemy na turę następną. Na Aminecie znalazłem plik z instrukcją, jak przerobić plik główny gry tak, aby wspomniane niedogodności usunąć i by gra korzystała z Fastu. Postąpiłem wg. wskazówek i po kilku próbach... faktycznie zadziałało. Nie za pierwszym razem, bo byłoby to sprzeczne z prawem Murphy'ego mówiącym, że nie ma czegoś takiego, co by się udało za pierwszą próbą. A zatem do rzeczy.

Potrzebne będą:
1. Gra
2. Kilka minut czasu
3. PowerPacker 4.0 - lub inny program, który ci rozpakowuje pliki skompre- sowane tym packerem. Mnie nic innego nie chciało rozpakować tego pliku.
4. Program do grzebania w plikach. Ja użyłem File Mastera 2.2.
5. Umiejętność przeliczania hexów na system dziesiętny bądź kalkulator który to za ciebie zrobi - wygodniejsze i czasooszczędne, tak też zrobiłem.
6. Zrób sobie kopię bezpieczeństwa głównego pliku. Diabeł nie śpi.

Plik główny gry za który należało się wziąć u mnie nazywał się "CivilizationAGA", jego długość to 186,276 bajtów. Jest on spakowany Power Packerem w wersji 4.0 (co sprawdził za mnie VirusZ).
Teraz wykonujemy takie czynności:
1. Power Packerem rozpakowujemy główny plik gry. U mnie rozpakował się do 387,920 bajtów (niczym innym nie udało mi się go rozpakować).
2. Teraz edytorem plików zmieniamy wartość offsetów (w rozpakowanym pliku!).

Offset 2CCF2 (dziesiętnie 183538), wartości 6728 zmienić na 66B0.
Offset 2CE60 (dziesiętnie 183904) zamiast 59466002 wpisujemy 4E714E71.
Te zmiany zlikwidują nam ściemnianie obrazu.

3. Teraz likwidujemy migotanie kursora myszy po ruchu dowolnej jednostki.

Offset 2D17C (dec. 184700), 4EAEFEF2 zmienić na 4E714E71.
4. Chcąc, by gra "siedziała" w Fast Ramie zajmij się offsetami:

14 (dec. 20), 40 zmień na 00
1C (dec. 28), ------||------
20 (dec. 32), ------||------

Zakładam, że wiesz co to jest offset. Jeśli nie, to poczytaj sobie kurs "Save Breaker" w "Amiga Computer Studio" (nr 1,2/1996). Dec.- to oznaczenie liczb w systemie dziesiętnym (to dla CKM-ów).

5. Zapisz zmiany w pliku.
6. Power Packerem spakuj ten plik. Mi zajął on po kompresji 195516 bajtów (a nie 186276, którą to długość miał plik żródłowy). Nie wiem czemu, ale gdy próbowałem odpalić grę z nieskompresowanego pliku "CivilizationAGA" to po naciśnięciu "2" na klawiaturze przy wyborze sposobu sterowania gra się nie uruchamiała. Gdy plik został spakowany gra poszła bez problemu. Dlatego też doradzam spakowanie zmienionego pliku.
7. Odpal gierkę i baw się dobrze.

Cywilizowanie się za nami. Zmieńmy temat.
Jest taka gierka, która niedawno powtórnie odzyskała moje względy. To K-240.

1. W trakcie gry spacją przełączać możesz widok meteoru (2D albo "3D"). Wygodne przy stawianiu budynków. Jeśli masz postawione Screen Generatory to na widoku 2D kolorem białym zaznaczone są budynki, które są przez nie chronione.
2. Istnieje możliwość "wyrzucenia" na ekranie meteoru 14 ikon do obsługi gry. 6 ikon w pionie po prawej stronie ekranu, pozostałe 8 w rzędzie u dołu ekranu. Jak to zrobić? Załóżmy, że chciałbyś szybko przechodzić do statków na orbicie meteoru (np. do mego ulubionego Fleet Battleship). Wiesz ile trzeba się naklikać (aż 3 razy) i szlag cię trafia. Ale ty jesteś cwany i gdy dotrzesz do interesującej cię ikony klikasz na niej LMB (Left Mouse Button - wolę ten skrót od LPM) i nie puszczasz przez jakieś 2 sekundy. U dołu ekranu powinien wyświetlić się napis "Button successfully extracted" i po prawej stronie pojawi się pożądana ikonka. Jeśli stwierdzisz, że jednak chciałbyś zaklikać myszkę na mechaniczną śmierć, to jest to bardzo proste. Przytrzymaj LPM na "wyrzuconej" ikonce (czy też buttonie, jęśli tak wolisz) i już.
3. Aby najszybciej zmienić kursor na łapkę albo strzałkę do wydawania komend twoim "latawcom" naciśnij "S" (na klawiaturze, a nie w komiksie o Supermanie). Klawisz "D" zmienia kursor w bombę (lub coś podobnego, ale na pewno zielonego na kolorowym monitorze) służącą do niszczenia zbędnych budynków.
4. Moim zdaniem lepiej jest mieć potężną flotę od kilku Mega Rakiet. Wiele razy mi się zdarzało - a miałem Missile Guidance System - spudłowanie haniebne lub beznadziejnie niska skuteczność rakiet, jeśli trochę ich trafiło we wraży asteroid. A rakiety nie miały dalekiego dystansu do przebycia. Gdy moja flota liczy ze 6 Battleshipów i całej chmary Combat Eagles robię rajd na wrogi asteroid i tylko potężnie potężna obrona przeciwnika może ją powstrzymać od siania spustoszenia.
5. Da się podpatrzeć przez chwilę co "rośnie" na wrogim asteroidzie. Pod któryś klawisz funkcyjny "podpiąć" wystarczy interesujący nas wrogi okaz kolosalnej materii kosmicznej (wiem, że bredzę, ale nie chce mi się znowu pisać asteroidu jak i meteoru). Następnie przejść musimy na któryś z naszych okazów olbrzymich pyłów kosmicznych. Teraz naciskamy przed chwilą zdefiniowany klawisz funkcyjny i przez moment możemy z po- gardą spojrzeć na wrogi asteroid (brrrr, znów ten wyraz). Gdy upewniliśmy się, że ten meteor będzie smakował naszym "Virus Missilom", "Chaos Bombom" i tej całej bandzie trzymanej w Missile Silos to warto spojrzeć na ten asteroid raz jeszcze, tym razem z perspektywy 2D. Na naszym asteroidzie wciskamy spację, potem przycisk funkcyjny odpowiedzialny za wrogi asteroid i przez chwilę obserwujemy, czy wróg ma chroniony asteroid. Przypominam, że poznajemy to po białych kolorach w rzucie 2D na meteoryt. Jeśli tak właśnie jest, to w tym momencie przestaję się napalać na wystrzelenie rakiet i wysyłam moje orły i sokoły. (moją flotę - równouprawnienie dla CKM-ów)
6. Szczęście, że klawiszom od 1 do 9 da się przyporządkować określone przez nas budynki. Warto zmienić nieforunne - wg. mojej oceny - obłożenie cyferek. Ja podstawiam: 1-solar generator (lub proteced solar matrix, gdy go nabędę w SCI-TEKu), 2-decontanimation filter, 3-protected storage tower, 4-life support, 5-hydroponics, 6-hydration plant, 7-protected env-control, 8-bore mine, 9-deep bore mine. W ten sposób zakładając nową bazę wydobywczą mogę szybko zbudować niezbędne budowle dla bazy górniczej ewentualnie dokładając security centre. Podstawia się prościutko: interesuje cię solar generator, więc szukasz go w menu budynków i gdy do niego dobrniesz wciskasz na klawiaturze odpowiadającą ci dla tej budowli cyfrę (u mnie 1).
7. Najlepiej pieniądze zdobywać poprzez podatki. Trzeba sˇę tylko postarać o odpowiednią ilość podatników. Pomocne są tu medical centre. I oczywiście protected resiblocki oraz to, co mam pod klawiszami 3,4,5. Z pięciu baz liczących sobie każda po 1150 ludzi można co dwa dni wyciągnąć ponad 10 tysięcy kredytów. To w zupełności wystarcza by dobrze prosperować.
8. Gdy znany ci wolny asteroid zajmie wróg, sprawdź ten asteroid (pkt.5). Jeśli wróg nie ma tam floty (jego transportowiec jest niegroźny) a ty swoją masz do dyspozycji to ruszaj do ataku. Za zniszczenie każdego aste- roidu "heretyków" otrzymujesz 100 tysięcy kredytów. A świeżo założoną bazę niszczy się łatwo i przyjemnie. Mnie kilka razy udało się łącznie zarobić 400 tysięcy na jednym asteroidzie. Uparty komputer usiłował wciąż założyć tam bazę.
9. Ze SCI-TEKu za najważniejsze uważam: photon turret, asteroid engines, fleet battleship, solar matrix, ore teleporter, anti-missile pod, power amplifier, shield x50, warp generator, asteroid tracker i building armour. Godne uwagi są też: improved sensors, screen generator, turret optimiser i seismic penetrator.

Uwagi te są aktualne do poziomu 3 włącznie. Dalej jeszcze nie grałem. Ja się dotąd do tych rad stosowałem i bez większych trudności przeciwników ogrywałem. Da się nabić kasy, zdobyć wszystkie "blueprinty" i zamrozić asteroidy wciskając klawisz Return i wpisując odpwiednie wyrazy. Brzydzę się takimi praktykami i dlatego, gdyby ktoś chciał wiedzieć co wpisać to niech sobie poszuka w komputerowych czasopismach.

Od następnego odcinka zamierzam pisywać informacyjki krótsze, ale dotyczące większej ilości gier. Jeśli czytelnicy uznają, że ta rubryka ma choć cień sensu. Dlatego podzielcie się z nami sugestiami i propozycjami - radzi będziemy z waszego odzewu.

Elessar


overview Overview overview